اخبار

میکروبیل هیدرولیکی محققان دانشگاهی رونمایی شد

مراسم رونمایی از میکروبیل هیدرولیکی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند با حضور سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه برگزار شد.

دانلود فایل

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر مرتضی موسی‌خانی در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان دانشگاه و منطقه برگزار شد با حمایت از توسعه فعالیت‌های پژوهشی و تاکید بر این مهم گفت: «حمایت از پژوهشگران، ارتقای انگیزه مخترعان، نوآوران، آشنایی با استعدادها و توانمندی ها یکی از اولویت به شمار می‌رود».
به پیشنهاد دکتر مرتضی موسی خانی قرار شد یک نمونه از دستگاه ساخته شده در نمایشگاه دائمی دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد.
 عبدالله قیطرانی سازنده این دستگاه در حاشیه این مراسم گفت: «میکروبیل هیدرولیکی از کوچکترین مدل‌های موجود است و برای اولین بار در ایران ساخته و به شکل صنعتی تست شد، ایده اولیه ساخت این میکروبیل پس از زلزله آذربایجان به ذهن سازنده رسید که به دلیل عدم امکان حمل ماشین آلات راهسازی بزرگ تلفات جانی زیادی در بر داشت».
سازنده میکروبیل هیدرولیکی واحد پرند ادامه داد: «طرح این ماشین کاملا داخلی و با شرایط محیطی ایران منطبق است. در ساخت این بیل از یک موتور ۱۶ اسب بخار کمک گرفته شده که برای انتقال نیرو به پمپ هیدرولیک استفاده می‌شود، نیروی مورد نیاز از سوی سیلندرهای هیدرولیک تأمین می‌شود و با فشار کاری ۱۷۵ بار نیرویی معادل ۶۰۰۰ کیلوگرم اعمال می‌کند».
وی خاطرنشان کرد: «این ماشین به دلیل وزن و حجم کم، قابلیت حمل با هلیکوپتر را نیز داشته و در اماکن صعب العبور قابلیت کار دارد».

منبع: دیده بان علم ایران


کلمات کلیدی:

احمد اصغری مهرآبادی، پمپ هیدرولیک، دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر داوود ثمری، دکتر کیوان صائب، دکتر مرتضی موسی خانی، عبدالله قیطرانی، مرکز رباتیک، واحد دانشگاهی پرند، میکروبیل هیدرولیکی، واحد پرند