اخبار

گفتگوی ویژه با مدیریت شرکت کیان ماشین برنا

رویکرد دولت دکتر روحانی برای تعامل بیشتر با دنیا و بخصوص پیشبرد توافقنامه برجام باعث احیاء فعالیت برخی شرکتهای صنعتی شده است. در گفتگوی با مدیر عامل یکی از این شرکتها از مشکلات و ظرفیتهای جدید و پیش روی آنها صحبت شد که در زیر می خوانیم:

دانلود فایل

شرکت کیان ماشین برنا یکی از چندین شرکت وارد کننده ماشین‌آلات راهسازی، معدنی و صنعتی است که بعد از روی کار آمدن دولت جناب آقای روحانی و امضاء توافقنامه برجام پا به عرصه اقتصاد ایران گذاشته است. چنانچه همگان می‌دانند، صنعت و کلا اقتصاد ایران در زمان تحریم به بهانه فعالیتهای هسته‌ای، دچار مشکلاتی بود که از جمله آن عدم امکان واردات ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت از کشورهای صاحب صنعت پیشرفته بوده است. این موضوع باعث فراهم شدن زمینه حضور ماشین‌آلات عمدتا چینی و حتی ماشین‌آلات کارکرده بود که موجب تغییر ذائقه صنعت ایران به استفاده از ماشین‌آلاتی با کیفیت پایینتر و البته قیمت مناسبتر گردید و اولین نتیجه آن عدم وجود رقابت جدی در این صنایع بود. در این میان با القاء نظامی بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران در سطح جهانی، ژاپن به دلیل زخمهایی که هنوز از بمبهای هسته‌ای آمریکایی‌ها بر تن خود حس می‌کند، حتی زودتر و بیشتر از مصوبات سازمان ملل اقدام به تحریم ایران کرد و نتیجه آن در داخل کشور توقف فعالیت عادی اغلب نمایندگی‌های شرکتهای ژاپنی بود.

    حال با اجرای موفق برجام، اغلب شرکتها به دنبال بازسازی جایگاه خود در بازار ایران هستند و شرکتهای مختلف اروپایی و آسیایی باید تلاشی مضاعف نمایند تا جایگاه خود را دوباره در اقتصاد جذاب ایران بدست آورند. این در حالیست که با رقیب سرسختی بنام شرکتهای چینی مواجه هستند که در زمان تحریم در ایران ریشه دوانده است. البته این سوال هنوز مطرح است که در زمانی که بازار ماشین‌آلات ایران با تحریم مواجه شد، تولیدکنندگان داخلی چقدر توفیق پیدا کردند تا جای خالی آنها را با محصولات خود پر نمایند؟ سایت آزیول بر آن است به معرفی برخی شرکتهای تولیدکننده و واردکننده ماشین‌آلات حوزه راهسازی، معدنی و صنعتی بپردازد و در این میان نظر مسئولین این شرکتها در مورد بازار فعلی و برنامه‌های آنها در آینده جویا شده و به مخاطبین خود ارائه نماید. در زیر اولین مصاحبه آزیول در این زمینه را مطالعه نمائید.

لطفا در ابتدا به صورت اجمالی شرکت کیان ماشین برنا را معرفی نمائید و در ضمن مسئولیت خودتان در این شرکت را برای مخاطبین محترم سایت آزیول بازگو نمائید.

با نام و یاد خدا و عرض سلام به شما و خوانندگان محترم و نیز تسلیت به مناسبت ایام محرم الحرام، شهادت سید الشهدا و یاران باوفایشان، خدمتتان عرض شود که سهامداران اصلی شرکت کیان ماشین برنا از بازرگانان باسابقه کشور در زمینه صنعت فولاد می‌باشند که سال‌ها در کنار فعالیت اصلی خود نسبت به واردات ماشین‌آلات صنعتی عمدتا  از کشور ژاپن فعالیت داشته‌اند و متعاقب آن نیز نسبت به تاسیس شرکتی مجزا برای واردات ماشین‌آلات صنعتی اقدام نموده‌اند. اینجانب مجید حقگو هستم که از همان بدو تاسیس شرکت، مسئولیت مدیر عاملی این شرکت را عهده‌دار هستم. غیر از فعالیتهای قبلی که داشته‌ام، از سال 1390 در شرکتهای مختلفی در زمینه فروش لیفتراک و تجهیزات انباری به کسب تجربه پرداخته‌ام و اکنون با شناخت کاملی که از نقاط قوت و ضعف لیفتراکها و شرکتهای ارائه کننده آنها دارم، در صدد پیاده‌سازی ایده‌های جدید در فروش و خدمات پس از فروش به منظور خدمت‌رسانی بهتر به هموطنان عزیزم، بخصوص صاحبان صنایع مختلف می‌باشم.

لازم به ذکر است، شرکت کیان ماشین برنا در فضایی به مساحت 3000 متر، دارای سوله انبار و نمایشگاه 1000  متری، انبار قطعات و تعمیرگاه مجهز به ابزارآلات عمومی و مخصوص کامل همراه با خودروهای اعزام اکیپ متعدد فعالیت می‌نماید. این شرکت توانسته است در مدت کوتاهی نیروی انسانی خود را متناسب با فعالیتهای خود چه به لحاظ تعداد و چه به لحاظ آموزش و افزایش سطح توانایی و تخصص آنها گسترش دهد که البته ما هنوز خود را در اول راه می‌دانیم و مطابق با برنامه‌های آتی گسترش بیشتری نیز در نظر داریم عملیاتی کنیم.

شروع فعالیت شرکت کیان ماشین برنا از چه زمانی بوده و اصولا چه هدفی را برای آن در نظر گرفته‌اید؟

     هدف از تاسیس شرکت کیان ماشین برنا عرضه لیفتراک‌های بادوام و با کیفیت ژاپنی در صنایع کشور به منظور بهره‌مندی صاحبان مشاغل از کالاهای سرمایه‌ای بادوام بوده است. از سال 1395 با هدف عرضه لیفتراک‌های مناسب برای مشتریان با توجه به شرایط کشور و وضعیت صنعت، فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم که هدف اصلی ما عرضه برند و دستگاه‌های مرغوب با هزینه پایین و راندمان بالا می‌باشد.

لطفا ماشین‌آلات و برندهایی که توسط شرکت شما عرضه می‌شود را برای مخاطبین محترم سایت آزیول معرفی نمائید.

لیفتراک و تجهیزات انباری برندهای TCM و Nissan ژاپن و نیز JAC چین سبد محصولات این شرکت را تشکیل می‌دهند.

لیفتراکهای دیزلی  TCM با ظرفیت 1 الی 43 تن تولید و عرضه می‌شود که شرکت کیان ماشین ظرفیتهای 2 الی 15 تن را بصورت جاری سفارش‌گذاری کرده و معمولا در انبار خود برای تحویل فوری آماده دارد. ظرفیتهای بالاتر از 15 تن نیز به درخواست مشتری قابل سفارش‌گذاری و عرضه است. لیفتراکهای برقی و دوگانه‌سوز TCM نیز بین 1 تا 5 تن تولید می‌شود که به همان منوال لیفتراکهای دیزلی، ظرفیتهای 1 تا 3 تن به صورت جاری و از 3 تن به بالا با درخواست مشتری سفارش‌گذاری و عرضه می‌گردد.

با توجه به اینکه TCM از معدود تولیدکنندگان لیفتراک‌های سنگین و تجهیزات خاص از جمله Top Lifter، Reach Stacker ، Straddle Carrier و... می‌باشد که در بنادر و گمرکات استفاده می‌شود ، لذا در نظر داریم تا در حوزه بنادر، گمرک‌ها، صنایع فولاد و ... حضور پر رنگ‌تری داشته باشیم.

لازم به توضیح است که در آینده نزدیک تجهیزات انباری از هر دو کمپانی  UNI CARRIER  و  JAC نیز به سبد محصولات کیان ماشین افزوده خواهد شد.

در صورت امکان اطلاعات بیشتری در مورد سازندگان و محصولات برندهای یاد شده ارائه فرمائید. ضمن اینکه بفرمائید چگونه شرکت کیان ماشین برنا برندهای یاد شده را برای ارائه در بازار ایران انتخاب نمود؟

شرکت کیان ماشین با مطالعه‌ای که در بازار ایران و همچنین شرایط فعلی مشتریان لیفتراکها به لحاظ حجم کار، نوع بار، جغرافیای کارگاه و قدرت خرید داشته است، اقدام به عرضه لیفتراک و تجهیزات انباری برند TCM و Nissan ژاپن و برند JAC  از کشور چین نموده است

برند TCM به عنوان اولین تولید کننده لیفتراک در کشور ژاپن، توسط کارشناسان مجرب ما دارای امتیازات و نقاط قوتی ارزیابی گردید که می‌تواند رتبه اول تناسب محصول با کار (در سطوح مختلف) را در دنیا به خود اختصاص دهد و بهترین گزینه برای حضور در صنایع کشورمان ایران بوده و در واقع محور اصلی فعالیت شرکت کیان ماشین برنا می باشد.

برند JAC  نیز از معدود شرکت‌های چینی است که علاوه بر فعالیت در حوزه تولید لیفتراک، در زمینه خودروی سواری نیز بسیار فعال و موفق بوده است.این شرکت تجربه مدیریت موجود در صنعت خودرو را در زمینه تولید لیفتراک استفاده نموده و موفق به تولید محصولی شد که از لحاظ کیفی استانداردهای بالایی داشته و یکی از 2 برند اول کشور چین محسوب می‌شود.

با توجه به تعریف و تمجید اغلب ارائه کنندگان ماشین‌آلات با دو مقوله کیفیت بالا و قیمت متناسب از محصولات خود و اینکه در واقع این تعاریف را می‌توان از همه شرکتها انتظار داشت، آیا معیار و شاخص بارزی در مورد محصولات شرکتهای TCM، NISSAN و JAC وجود دارد؟

به قول معروف مشک آنست که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید. بلی حقیقت همین است که تعریف بنده و همکاران فقط به منظور اطلاع‌رسانی است و مشتری باید خود بتواند سنجش مناسبی از ماشین‌آلات یا حتی هر جنس دیگری که خرید می‌کند داشته باشد. ویژگی اصلی برند TCM و Nissan سادگی در طراحی، دوام و کارایی بالا در عملکرد می‌باشد. اما اینکه مشتریان چطور می‌توانند ارزیابی صحیحی از این معیارها داشته باشند شاید بهترین راهکار مراجعه به سوابق این برندها در ایران و جهان باشد. از طرفی اگر مشتریان محترم نیاز به تحقیق بیشتر در این مورد داشته باشند، بنده و همکاران من در شرکت کیان ماشین برنا آمادگی داریم تا مشتریان سابق خود را معرفی نمائیم. ما اعتقاد داریم تبلیغ کسانی که جزء مشتریان ما هستند موثرترین و معتبرترین تبلیغ خواهد بود و بنابراین از این موضوع استقبال خواهیم کرد.

ویژگی اصلی برند JAC  نیز قیمت رقابتی آن در کنار بهره‌مندی از استانداردهای جهانی تولید لیفتراک است. این ویژگی‌ها برای برندهای فوق باعث گردیده که افق آتی و کوتاه مدت صنایع کشور، تقاضای  بالایی را برای بهره‌مندی از این محصولات در پی داشته باشد.

اخیرا شنیده شده است شرکت نیسان تولید لیفتراکهای خود را متوقف کرده است. آیا این موضوع را شما تایید می‌فرمائید؟

نه توقف تولیدات نیسان صحیح نیست، بلکه نیسان با تعدادی از شرکتهای دیگر ادغام شده و با نام تجاری
 UNI CARRIER  با هم فعالیت می‌کنند و همین نام جدید را بر روی لیفتراک‌های تولید خود درج می‌نماید. همین امر باعث شده است برخی از دوستان تصور کنند دیگر لیفتراک نیسان تولید نمی‌شود. با این حال لیفتراکی با نام تجاری نیسان فعلا وجود ندارد و می‌توان همان لیفتارکها را با نام یونیکریر تهیه کرد. این موضوع تغییر نام برند کمی ما را هم بادردسر مواجه کرده و باید برای مشتریان این موضوع را توضیح دهیم.

چنانچه جنابعالی استحضار دارید و حتما مخاطبین سایت آزیول نیز اشراف دارند در بحث خرید ماشین‌آلاتی مانند لیفتراک علاوه بر کیفیت و قیمت بحث خدمات پس از فروش بسیار حائز اهمیت است. بفرمائید خدماتی که شرکت کیان ماشین برنا در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد با چه کیفیت و تضمینی خواهد بود؟

در حال حاضر تمامی واحدهای این شرکت و از جمله واحد خدمات پس از فروش در سطح بالایی فعالیت می‌نمایند ضمن اینکه برنامه چشم‌اندازهای بلند مدت این واحد یک هدف را دنبال می‌کند و آن رفع تمامی دغدغه‌های مشتریان از بابت مسایل سرویس و نگهداری، تامین قطعات و خدمات لیفتراک‌ها است تا فقط بر روی کسب و کار اصلی خود تمرکز داشته باشند.

در راستای ارائه خدمات پس از فروش مناسب برای تمامی محصولات شرکت کیان ماشین برنا، آموزش و تحویل اولیه، ارائه 3 سرویس دوره‌ای رایگان و گارانتی یک ساله واقعی و رسیدگی به درخواستهای سرویس مشتریان در کمترین زمان ممکن سرلوحه کار واحد خدمات پس از فروش می‌باشد.

اینجا لازم است به یک نکته دیگر اشاره داشتم باشم تا صاحبان صنایع بیشتر در جریان مشکلات و نیز خدمات شرکت کیان ماشین برنا و حتی دیگر شرکتهای مشابه قرار بگیرند. ببینید وقتی صحبت از سطح بالای خدمات پس از فروش می‌شود، نیاز به سازماندهی، کارگروهی و البته صرف هزینه‌های به مراتب بالاتر دارد. برای نمونه به منظور افزایش ضریب موجودی اقلام قطعات از 90 درصد موجودی به 95 درصد، هزینه انبار قطعات فقط 5 درصد افزایش نمی‌یابد بلکه 100 درصد هزینه واحد قطعات اضافه می‌شود. ما این هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم را متقبل می شویم تا مشتریان تفاوت کار ما را با بقیه حس کنند.

می‌خواستم اطلاعات بیشتری از برنامه‌های آتی شرکت در اختیار مخاطبین محترم سایت آزیول قرار دهید.

این مجموعه قصد دارد تا در زمینه لیفترک در بازارهایی که برند TCM  توان کاری انحصاری دارد، مانند گمرکات و اسکله‌ها و بنادر تمرکز بیشتری داشته و ماشین‌آلات مناسب برای این محیط‌های کاری را وارد نماید. البته این به معنی غفلت از بازار لیفتراکهای سبک و نیمه سنگین نیست و روند فروش این محصولات نیز به قوت خود و بلکه بیشتر و بهتر ادامه خواهد داشت.

همیشه بازار فعالیت و تعامل با مشتریان با مشکلاتی نیز همراه است. اگر مایل بودید قسمتی از آنها را مطرح بفرمائید.

بلی حتما همه فعالیت‌ها مشکلاتی دارند و اصولا ما اینجا هستیم تا با این مشکلات مبارزه کنیم. مطرح کردن مشکلات با مشتریان خیلی به حل آنها کمکی نخواهد کرد و سعی و رویکرد ما در این زمینه منتقل نکردن این مشکلات به مشتریان عزیز است بلکه سعی خواهیم کرد تا راه‌حلهای بهتری برای آنها داشته باشیم. با این حال دوست دارم فقط یک نکته را اعلام کنم و آن تغییر نگرش صاحبان صنایع به مقوله خرید ماشین‌آلات و بخصوص لیفتراک در دوران تحریم است. در آن دوران بازار ایران در حوزه ماشین‌آلات از حضور شرکتهای معتبر خارجی و با کیفیت محروم شد و بیشتر در اختیار محصولات چینی قرار گرفت که متاسفانه باعث تغییر ذائقه مشتریان شد. با رفع تحریم هنوز این نگرش به حالت قبل بازنگشته است و انگار یکبار دیگر باید تلاش شود تا تفاوت استفاده از ماشین‌آلات با کیفیت بالا برای مشتریان تبیین شود. هنوز اغلب خریداران اجناس مشابه را با قیمت اولیه مقایسه می‌کنند که خب اشتباه است و باید قیمت یا در واقع هزینه بهره‌مندی از ماشین آلات مثلا به ازای هر یک ساعت کار یا حتی مهمتر از آن هزینه‌های جانبی توقف هر یک ساعت لیفتراک در نظر گرفته شود و این مسئله مستلزم مشاهده تفاوت‌ها در عملکرد آنهاست و شاید مدتی طولانی‌تر و تلاش بیشتر ماها نیاز است تا بتوان زمینه تشخیص بهتر ایجاد گردد.

ضمن تشکر از حوصله و دقتی که برای پاسخگویی به سوالات داشتید در انتها اگر حرف و صحبت خاصی با مشتریان دارید بفرمائید.

مفتخرم که تا این لحظه شعار ارج نهادن به مشتری و ارائه خدمات و گارانتی مناسب را در حد توان خود و مجموعه خود، توانسته‌ام عملیاتی کنم و سعی خواهم کرد تا زمان حضور در این صنعت، این مهم را فراموش نکنم.

لطفا اطلاعات محصولات شرکت کیان ماشین را در صفحه اختصاصی این شرکت در سایت آزیول به نشانی زیر ملاحظه بفرمائید: https://kianmachineborna.azyol.com/

 

 


کلمات کلیدی:

کیان ماشین برنا, لیفتراک تی سی ام, TCM Forklift, لیفتراک جک, Jac Forklift, دیزلی, برقی, دوگانه سوز, مجید حقگو